Płock: Szkolenia dla elektryków
Ośrodek Rzeczoznawstwa i Postępu Technicznego SIMP-ZORPOT w Płocku od wielu lat organizuje egzaminy SEP oraz szkolenia, które mają na celu przygotowanie do nich. Uprawnienia SEP stanowią konieczność w przypadku wielu zawodów związanych z branżami takimi jak m.in. gazownictwo, elektryka, elektroenergetyka, ciepłownictwo czy im pokrewne. https://szkolenia.plock.pl/
Egzaminy SEP: czy warto do nich podchodzić?
Egzaminy elektryczne pozwalają na zweryfikowanie wiedzy osób, które odbyły szkolenie i sprawdzenie czy nabyły określone umiejętności. Ogromną zaletą korzystania ze szkoleń organizowanych na terenie miasta Płock jest możliwość wpisania ich do CV oraz wykorzystania faktu ich odbycia w trakcie rozmów o pracę z wymarzonymi pracodawcami. Zdanie egzaminów umożliwia również aplikowanie na wyspecjalizowane stanowiska, które często są lepiej płatne oraz do przedsiębiorstw, jakie mienią się prawdziwymi pionierami w branży ciepłowniczej, elektrycznej czy energetycznej.
Egzamin SEP Płock: jak to wygląda w praktyce?
Zanim można będzie wpisać posiadanie uprawnień SEP do życiorysu czy nawet krótkiego CV, należy zdać egzamin, jaki został wprowadzony przez polskie prawo, a dokładnie przez rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej. Organizowane na terenie Płocka szkolenia w SIMP-ZORPOT mają na celu dobre przygotowanie przyszłych egzaminowanych na ustne sprawdzenie posiadanych kwalifikacji oraz wiedzy. Pozytywne zaliczenie egzaminu skutkuje tym, że komisja wyda odpowiednie świadectwo kwalifikacyjne.
Co po zdaniu egzaminów SEP?
Świadectwo kwalifikacyjne stanowi specjalny dokument potwierdzający nabycie uprawnień SEP w danym zakresie. Dzięki niemu na terenie Polski oraz innych krajów Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej i państwach Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), które są stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym można będzie podjąć pracę, jaka wymaga takich uprawnień.
Płock: Uprawnienia elektryczne – czy warto?
Uprawnienia elektryczne dla osób zainteresowanych pracą w branży to ważny atut w CV i podczas poszukiwania pracy. Stanowiska związane z eksploatacją oraz dozorem urządzeń, instalacji i sieci energetycznych często są zajmowane przez specjalistów z uprawnieniami. Ich zdobycie pomoże również przyszłym monterom, serwisantom czy instalatorom sieci i instalacji oraz urządzeń energetycznych. Uprawnienia elektryczne stanowią tzw. grupę 1. https://szkolenia.plock.pl/szkolenie-kwalifikacyjne-dla-grupy-1-elektrycznej/
Uprawnienia cieplne – grupa 2 na drodze uprawnień SEP
Uprawnienia z grupy 2 – cieplne uprawniają do eksploatowania urządzeń, które wytwarzają, przetwarzają, przesyłają oraz używają ciepło., a także innych urządzeń energetycznych. Ich zdobycie będzie celowe w przypadku zainteresowania pracą w takim obszarze i zakresie.
Uprawnienia gazowe – kiedy należałoby je zdobyć?
Ważne uprawnienia gazowe również stanowią atut na obecnym rynku pracy. Ich zdobycie poleca się ambitnym osobom, dla których ważny jest rozwój oraz praca w branży. Serwis sieci gazowych, dozór sprawowany nad urządzeniami gazowymi czy nad pracami w gazownictwie to tylko niektóre dziedziny, w jakich nie możliwe będzie rozpoczęcie pracy bez posiadania takich uprawnień.
Jak skutecznie zdać egzaminy SEP?
Aby zdać egzaminy SEP i uzyskać wymagane w branży uprawnienia należy mieć ukończone 18 lat oraz posiadać odpowiednią wiedzę i kwalifikację. W uporządkowaniu posiadanej wiedzy bardzo pomocne mogą okazać się profesjonalne szkolenia prowadzone przez specjalistów z branży gazowej, elektrycznej oraz ciepłowniczej. Zależnie od poziomu wiedzy zdający egzamin otrzyma odpowiedni zakres uprawnień.
Co jeszcze należy wiedzieć o uprawnieniach?
Przed przystąpieniem do egzaminu oraz zapisaniem się na szkolenia warto pamiętać, że uprawnienia SEP nie są nadawane bezterminowo. Uprawnienia energetyczne należy odnawiać co 5 lat ze względu na polskie prawo, konieczność odświeżania zdobytej wiedzy oraz bezpieczeństwo wykonywanej pracy. Egzamin ma charakter ustny i odbywa się przed specjalnie powołaną komisją. W 2021 roku koszt egaminu to 280 zł. Z każdym rokiem może być on inny, z uwagi na to, że liczy się go jako 10% minimalnego wynagrodzenia za pracę, jakie obowiązuje w roku złożenia wniosku o egzamin.