Rana to przerwanie ciągłości skóry, które może dotyczyć zarówno jej wierzchnich, jak i bardzo głębokich warstw. Rozcięcia i skaleczenia mogą zdarzyć się każdemu, dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak odpowiednio zabezpieczyć je przed zakażeniem, które mogłoby mieć znacznie poważniejsze konsekwencje. Trudno gojące się rany mogą bowiem przeobrazić się w nieestetyczne blizny lub co gorsza, doprowadzić do zainfekowania całego organizmu. Zatem jak przyspieszyć gojenie ran prosto i skutecznie?

Krok pierwszy – oczyszczanie

Niezależnie od tego, czy za powstaniem urazu stoją czynniki mechaniczne, chemiczne czy termiczne, pierwszym krokiem, który zapewnia szybsze gojenie ran jest odpowiednie oczyszczenie zranionego miejsca. Wbrew powszechnie panującej opinii, nie powinno się tego jednak zrobić dowolnym środkiem, zawierającym alkohol, ponieważ użycie w tym celu na przykład spirytusu, jedynie spotęguje ból i niepotrzebnie osuszy tkanki, co z kolei sprawi, że będą one goiły się jeszcze dłużej. Najlepiej jest natomiast wykorzystać do tego specjalny preparat odkażający z apteki, sól fizjologiczną lub zwykłą, zimną wodę. gojenie ran, oparzenia termiczne, oparzenia chemiczne i termiczne, oparzenia chemiczne, owrzodzenie żylne, rany ropne jak leczyc, rany ropne, rany ropiejące, pieluszkowe zapalenie skóry leki, pieluszkowe zapalenie skóry jaki krem, maść na gojenie ran, trudno gojące się rany, jak przyspieszyć gojenie ran, masc na rany przyspieszajaca gojenie, co przyspiesza gojenie ran, szybkie gojenie ran, szybsze gojenie ran,

Krok drugi – zabezpieczenie rany

Szybsze gojenie ran zależy przede wszystkim od tego, czy zapewnimy im odpowiednie warunki, wolne od zanieczyszczeń i bakterii. Jeżeli uraz nie wymaga konsultacji lekarskiej, po oczyszczeniu, można zabezpieczyć go opatrunkiem. Bardzo istotne jest, aby pozwalał on skórze oddychać, ale jednocześnie nie dopuszczał do zanieczyszczeń ani jakichkolwiek urazów mechanicznych w miejscu zranienia. Dobry opatrunek musi być elastyczny i wytrzymały, a także delikatny dla skóry. Co więcej, nie powinien przywierać do rany, lecz zapewniać jej optymalną wilgotność i temperaturę. Najczęściej używamy w tym celu opatrunków włókninowych, jednak doskonale sprawdzą się również preparaty, które stworzą w miejscu skaleczenia czy poparzenia niewidzialną barierę ochronną, takie jak produkty Argotiab.

Co przyspiesza gojenie ran?

gojenie ran, oparzenia termiczne, oparzenia chemiczne i termiczne, oparzenia chemiczne, owrzodzenie żylne, rany ropne jak leczyc, rany ropne, rany ropiejące, pieluszkowe zapalenie skóry leki, pieluszkowe zapalenie skóry jaki krem, maść na gojenie ran, trudno gojące się rany, jak przyspieszyć gojenie ran, masc na rany przyspieszajaca gojenie, co przyspiesza gojenie ran, szybkie gojenie ran, szybsze gojenie ran,Pierwsze kroki w opatrywaniu świeżej rany są kluczowe dla prawidłowego procesu jej zagojenia. Tkankom należy bowiem zapewnić idealne warunki do zasklepienia urazu oraz jego regeneracji. Dbając o odpowiednie oczyszczenie i zabezpieczenie skaleczenia lub poparzenia przed urazem mechanicznym, zabrudzeniem oraz zakażeniem, możemy mieć pewność, że zagoi się ono szybko i nie pozostawi po sobie nieatrakcyjnych blizn. Nie oznacza to jednak, że procesu tego nie można dodatkowo usprawnić. Na rynku dostępne są bowiem takie produkty, jak masc na rany przyspieszajaca gojenie, której zadaniem jest nie tylko stworzenie w miejscu zranienia niewidzialnego opatrunku, ale również aktywna walka z wszelkimi drobnoustrojami, które mogłyby stać się przyczyną groźnego zakażenia. Preparat Argotiab to maść na gojenie ran, zawiera w swoim składzie takie substancje jak dwutlenek tytanu, jony srebra czy dimetlkon, które izolują rozcięte tkanki i chronią je przed atakiem bakterii. Dzięki temu uszkodzone miejsca mają idealne warunki do naturalnej regeneracji, a rana goi się szybciej i pozostawia po sobie znacznie mniej widoczne ślady. Produkt nadaje się do wspomagania gojenia ran, otarć, oparzeń oraz odleżyn, a także wysypek pieluszkowych u dzieci.

Drobne rany, otarcia i poparzenia to urazy, z którymi możemy mieć do czynienia każdego dnia. Warto zatem wiedzieć, jak prawidłowo je opatrzyć, aby goiły się szybko i bez komplikacji. W tym celu nasza domowa apteczka zawsze powinna zawierać produkt przeznaczony do dezynfekcji tego typu urazów oraz maść, która poprzez ochronę otwartych tkanek przed drobnoustrojami, przyspieszy ich gojenie i efektywną regenerację.

Chcesz zostać mamą? Sprawdź!
LACTINOVA® mama to specjalistyczny, doustny probiotyk uzupełniający mikrobiotę:
LACTINOVA® mama to specjalistyczny, doustny probiotyk uzupełniający mikrobiotę.